KATEGORIE

  • Úvod
  • Blog
  • Zastaralé pohony pro garážová vrata a vjezdové brány mají až 5x vyšší spotřebu než ty moderní ...

Zastaralé pohony pro garážová vrata a vjezdové brány mají až 5x vyšší spotřebu než ty moderní

Zastaralé pohony pro garážová vrata a vjezdové brány mají až 5x vyšší spotřebu než ty moderní

Jedním z nejpřekvapivějších „žroutů“ elektrické energie u rodinných domů jsou zastaralé pohony pro garážová vrata a vjezdové brány. Mají až 4x vyšší spotřebu než ty moderní. Staré motorové pohony garážových nebo vjezdových vrat mohou mít až 4x vyšší spotřebu než ty současné. V ročním vyúčtování může potom takový rozdíl činit i několik tisíc korun. Pochopitelně s přihlédnutím ke způsobu a četnosti používání. Vyplývá to z technické analýzy italské společnosti Benincà, která na českém trhu nabízí automatizované systémy pro elektrické pohony dveří, stínící techniky, bran a silničních závor.

Z analýzy, kterou zpracovalo technické oddělení společnosti Benincà přímo ve své italské centrále, vyplývá, že největší rozdíly ve spotřebě jsou právě u motorových pohonů, které se používají pro menší a středně velké objekty. Typicky tedy například pro rodinné domy, nebo například pro vjezdy do podzemních garáží u menších bytových objektů. Starší pohony totiž většinou pracují s napětím 230V, zatímco ty moderní si vystačí s napětím 24V. Rozdíly ve spotřebě jsou tak v některých případech extrémní. Zatímco moderní pohony mohou mít roční spotřebu přibližně 20 kWh při využívání 1 hodinu denně, starší pohony se srovnatelným výkonem mohou ve stejném režimu dosáhnout na roční spotřebu až 85 kWh.

Pro výši spotřeby elektrické energie je klíčový nejen denní, resp. měsíční počet otevíracích a zavíracích cyklů, ale také napájecí napětí, rychlost otevíracího/zavíracího cyklu a možnost vypnout tzv. režim „standby“, přibližuje rozdíl v energetické náročnosti jednotlivých produktů Eva Kolarov, ředitelka společnosti Benincà CS. Podle Kolarov je v současné době nejvyšší poptávka právě po pohonech s napětím 24 V. Kvůli současné energetické krizi se však zákazníci podle Kolarov zajímají i o další parametry: „Na českém trhu nabízíme například jako jediní certifikovaný motor pro zelenou energii s funkcí kompletního vypnutí a roční spotřebou pouhých 20 kWh. Tento motor je vhodný pro běžná garážová vrata do plochy 11 ma pracuje s napětím 24V. Pro srovnání – běžný pohon pro stejná vrata mívá spotřebu až 80 kWh, tedy 4x vyšší“, vysvětluje Kolarov.

Ještě výraznější rozdíly ve spotřebě jsou potom u vjezdových vrat a bran. „Vjezdová brána bývá většinou mnohem těžší, než ta garážová, motory tedy musí mít větší výkon“, vysvětluje Kolarov a dodává: „U těchto motorů může být rozdíl ve spotřebě až pětinásobný“.

Až pětinásobné rozdíly ve spotřebě jednotlivých pohonů mohou dle aktuálních ceníků jednotlivých energetických společností znamenat ve finančním vyjádření i větší jednotky tisíc korun. Přitom podle Evy Kolarov se cena úsporného motoru s napětím 24 V, který je určen pro garážová vrata pohybuje v cenách od pěti tisíc korun.